VBO21-12NO7
Manufacturer Part Number:
VBO21-12NO7
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 21A ECOPAC1
Current - Average Rectified (Io) :
21 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 1200 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
ECO-PAC1
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
ECO-PAC1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 10 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.2 kV