GBJA15005-BP
Manufacturer Part Number:
GBJA15005-BP
Manufacturer/Brand:
Micro Commercial Co
Part of Description:
DIODE BRIDGE 15A JA
Manufacturer :
Micro Commercial Co
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
15 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 50 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
4-SIP, JA
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
JA
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.05 V @ 7.5 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
50 V