RDBF156U-13
Manufacturer Part Number:
RDBF156U-13
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
BRIDGE RECTIFIER DBF T&R 3K
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
1.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 600 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-SMD, Flat Leads
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DBF
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 1.5 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
600 V