VUC36-12GO2
- Manufacturer Part Number:
- VUC36-12GO2
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- BRIDGE RECT 3P 1.2KV 34A KAMM
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Diodes - Bridge Rectifiers
- Current - Average Rectified (Io) :
- 34 A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 5 mA @ 1200 V
- Diode Type :
- Three Phase
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- KAMM
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- KAMM
- Technology :
- Standard
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.85 V @ 55 A
- Voltage - Peak Reverse (Max) :
- 1.2 kV