DMA40U1800GU
Manufacturer Part Number:
DMA40U1800GU
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
POWER DIODE DISCRETES-RECTIFIER
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
40 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40 µA @ 1800 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
5-SIP
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
GUFP
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.28 V @ 30 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.8 kV