GBU10V06-TU
Manufacturer Part Number:
GBU10V06-TU
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
MEDIUM/HIGH POWER BRIDGE GBU TUB
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
10 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 600 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-SIP, GBU
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
GBU
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
920 mV @ 5 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
600 V