VUB120-16NOX
- Manufacturer Part Number:
- VUB120-16NOX
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- BRIDGE RECT 3P 1.6KV 180A MODULE
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Diodes - Bridge Rectifiers
- Current - Average Rectified (Io) :
- 180 A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 100 µA @ 1600 V
- Diode Type :
- Three Phase (Braking)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- Module
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Module
- Technology :
- Standard
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 2.75 V @ 30 A
- Voltage - Peak Reverse (Max) :
- 1.6 kV