VBE100-12NO7
Manufacturer Part Number:
VBE100-12NO7
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 1.2KV ECO-PAC2
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 1200 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
ECO-PAC2
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
ECO-PAC2
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.7 V @ 60 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.2 kV