APT40DR160HJ
Manufacturer Part Number:
APT40DR160HJ
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 1.6KV 40A SOT227
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
40 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 µA @ 1600 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-227
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 40 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.6 kV