VS-300MT160C
Manufacturer Part Number:
VS-300MT160C
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 258A MTC
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
258 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
MTC
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
MTC
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 300 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.6 kV