MSCDC50X701AG
Manufacturer Part Number:
MSCDC50X701AG
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
PM-DIODE-SIC-SBD-SP1F
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
50 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200 µA @ 700 V
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Technology :
Silicon Carbide Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 50 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
700 V