MSCDC200H70AG
Manufacturer Part Number:
MSCDC200H70AG
Part of Description:
PM-DIODE-SIC-SBD-SP6C
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
200 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
800 µA @ 700 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
Module
Supplier Device Package :
SP6
Technology :
Silicon Carbide Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.8 V @ 200 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
700 V