APTDR90X1601G
Manufacturer Part Number:
APTDR90X1601G
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
BRIDGE RECT 3PHASE 1.6KV 90A SP1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
90 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 1600 V
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SP1
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SP1
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 90 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.6 kV