TS10K80-A
Manufacturer Part Number:
TS10K80-A
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 800V 10A TS4K
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
10 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 800 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-SIP, TS4K
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :
TS4K
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 5 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
800 V