RTT410-13
Manufacturer Part Number:
RTT410-13
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
RAPID GPP RECTIFIER TT T&R 1.5K
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
4 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 1000 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-SMD, Gull Wing
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
TT
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3 V @ 4 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1 kV