DF15005S-T
Manufacturer Part Number:
DF15005S-T
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 1.5A DF-S
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
1.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 50 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-SMD, Gull Wing
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DF-S
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 1.5 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
50 V