PB5010-E3/45
Manufacturer Part Number:
PB5010-E3/45
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 1KV 4.5A PB
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
4.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 1000 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-SIP, PB
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
isoCINK+™ PB
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 22.5 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1 kV