GBU10M-BP
Manufacturer Part Number:
GBU10M-BP
Manufacturer/Brand:
Micro Commercial Co
Part of Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 10A GBU
Manufacturer :
Micro Commercial Co
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
10 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 1000 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-SIP, GBU
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
GBU
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 5 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1 kV