APT50DF170HJ
Manufacturer Part Number:
APT50DF170HJ
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 1.7KV 50A SOT227
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
50 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250 µA @ 1700 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-227 (ISOTOP®)
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.2 V @ 50 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.7 kV