TS15P05G
Manufacturer Part Number:
TS15P05G
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 600V 15A TS-6P
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
15 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 600 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-SIP, TS-6P
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
TS-6P
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 15 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
600 V