CDBHM1100L-HF
- Manufacturer Part Number:
- CDBHM1100L-HF
- Manufacturer/Brand:
- Comchip Technology
- Part of Description:
- BRIDGE RECT 1PHASE 100V 1A MBS
- Manufacturer :
- Comchip Technology
- Product Category :
- Diodes - Bridge Rectifiers
- Current - Average Rectified (Io) :
- 1 A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 500 µA @ 100 V
- Diode Type :
- Single Phase
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-269AA, 4-BESOP
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- MBS
- Technology :
- Schottky
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 850 mV @ 1 A
- Voltage - Peak Reverse (Max) :
- 100 V