LMR22007YMINI-EVM
Manufacturer Part Number:
LMR22007YMINI-EVM
Manufacturer/Brand:
Texas Instruments
Part of Description:
EVAL MODULE LMR22007Y
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Board Type :
Fully Populated
Current - Output :
750mA
Frequency - Switching :
2.1MHz
Main Purpose :
DC/DC, Step Down
Outputs and Type :
1, Non-Isolated
Power - Output :
Product Status :
Obsolete
Regulator Topology :
Buck
Supplied Contents :
Board(s)
Utilized IC / Part :
LMR22007
Voltage - Input :
4.5V ~ 20V
Voltage - Output :
3.3V