XCL230B0K1H-3.3V-EVB-01
- Manufacturer Part Number:
- XCL230B0K1H-3.3V-EVB-01
- Manufacturer/Brand:
- Torex Semiconductor Ltd
- Part of Description:
- EVAL BOARD FOR XCL230B0K1H
- Manufacturer :
- Torex Semiconductor Ltd
- Product Category :
- Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
- Board Type :
- Fully Populated
- Current - Output :
- 600mA
- Frequency - Switching :
- 1.2MHz
- Main Purpose :
- DC/DC, Step Down
- Outputs and Type :
- 1, Non-Isolated
- Power - Output :
- Product Status :
- Obsolete
- Regulator Topology :
- Buck
- Supplied Contents :
- Board(s)
- Utilized IC / Part :
- XCL230B0K1H
- Voltage - Input :
- 3.6V ~ 36V
- Voltage - Output :
- 3.3V