B048F015T14-EB
- Manufacturer Part Number:
- B048F015T14-EB
- Manufacturer/Brand:
- Vicor Corporation
- Part of Description:
- BCM BUS CONVERTER 1.5V 135W
- Manufacturer :
- Vicor Corporation
- Product Category :
- Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
- Board Type :
- Fully Populated
- Current - Output :
- 90A
- Frequency - Switching :
- 2.9MHz
- Main Purpose :
- DC/DC, Step Down
- Outputs and Type :
- 1, Isolated
- Power - Output :
- 135 W
- Product Status :
- Obsolete
- Regulator Topology :
- Buck
- Supplied Contents :
- Board(s)
- Utilized IC / Part :
- B048F015T14
- Voltage - Input :
- 38V ~ 55V
- Voltage - Output :
- 1.5V