MP028F036M12AL-CB
- Manufacturer Part Number:
- MP028F036M12AL-CB
- Manufacturer/Brand:
- Vicor Corporation
- Part of Description:
- EVALUATION BOARDS PRM REGULATOR
- Manufacturer :
- Vicor Corporation
- Product Category :
- Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
- Board Type :
- Fully Populated
- Current - Output :
- 3.3A
- Frequency - Switching :
- 1MHz
- Main Purpose :
- DC/DC, Step Up or Down
- Outputs and Type :
- 1, Non-Isolated
- Power - Output :
- 120 W
- Product Status :
- Obsolete
- Regulator Topology :
- Buck-Boost
- Supplied Contents :
- Board(s)
- Utilized IC / Part :
- MP028F036M12
- Voltage - Input :
- 16V ~ 50V
- Voltage - Output :
- 36V