ADP2139CB-2.8EVALZ
- Manufacturer Part Number:
- ADP2139CB-2.8EVALZ
- Manufacturer/Brand:
- Analog Devices Inc.
- Part of Description:
- BOARD EVALUATION FOR ADP2139
- Manufacturer :
- Analog Devices Inc.
- Product Category :
- Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
- Board Type :
- Fully Populated
- Current - Output :
- 800mA
- Frequency - Switching :
- 3MHz
- Main Purpose :
- DC/DC, Step Down
- Outputs and Type :
- 1, Non-Isolated
- Power - Output :
- Product Status :
- Active
- Regulator Topology :
- Buck
- Supplied Contents :
- Board(s)
- Utilized IC / Part :
- ADP2139
- Voltage - Input :
- 2.3V ~ 5.5V
- Voltage - Output :
- 2.8V