NCP1400AV33EVB
- Manufacturer Part Number:
- NCP1400AV33EVB
- Manufacturer/Brand:
- Fairchild/ON Semiconductor
- Part of Description:
- EVAL BOARD FOR NCP1400AV33
- Manufacturer :
- Fairchild/ON Semiconductor
- Product Category :
- Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
- Board Type :
- Fully Populated
- Current - Output :
- Frequency - Switching :
- 180kHz
- Main Purpose :
- DC/DC, Step Up
- Outputs and Type :
- 1, Non-Isolated
- Power - Output :
- Product Status :
- Obsolete
- Regulator Topology :
- Boost
- Supplied Contents :
- Board(s)
- Utilized IC / Part :
- NCP1400AV33
- Voltage - Input :
- 1.5V
- Voltage - Output :
- 3.3V