IRAC1166-100W
- Manufacturer Part Number:
- IRAC1166-100W
- Manufacturer/Brand:
- Cypress Semiconductor Corp
- Part of Description:
- BOARD DEMO 100W FOR IR1166
- Manufacturer :
- Cypress Semiconductor Corp
- Product Category :
- Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
- Board Type :
- Fully Populated
- Current - Output :
- 6.25A
- Frequency - Switching :
- Main Purpose :
- AC/DC, Secondary Side
- Outputs and Type :
- 1, Isolated
- Power - Output :
- 100 W
- Product Status :
- Obsolete
- Regulator Topology :
- Flyback
- Supplied Contents :
- Board(s)
- Utilized IC / Part :
- Voltage - Input :
- 90 ~ 264 VAC
- Voltage - Output :
- 16V