MDCD270P120M500A40
- Manufacturer Part Number:
- MDCD270P120M500A40
- Manufacturer/Brand:
- Vicor Corporation
- Part of Description:
- EVAL BRD FOR MDCM270P120M500A40
- Manufacturer :
- Vicor Corporation
- Product Category :
- Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
- Board Type :
- Fully Populated
- Current - Output :
- 41.67A
- Frequency - Switching :
- Main Purpose :
- DC/DC, Step Down
- Outputs and Type :
- 1, Isolated
- Power - Output :
- 500 W
- Product Status :
- Active
- Regulator Topology :
- Buck
- Supplied Contents :
- Board(s)
- Utilized IC / Part :
- MDCM270P120M500A40
- Voltage - Input :
- 160V ~ 420V
- Voltage - Output :
- 12V