PD70101EVB15F-12
- Manufacturer Part Number:
- PD70101EVB15F-12
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- POE PD MODULE
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
- Board Type :
- Fully Populated
- Current - Output :
- 1.1A
- Frequency - Switching :
- 100kHz ~ 500kHz
- Main Purpose :
- Special Purpose DC/DC, Power Over Ethernet
- Outputs and Type :
- 1, Isolated
- Power - Output :
- Product Status :
- Active
- Regulator Topology :
- Flyback
- Supplied Contents :
- Board(s)
- Utilized IC / Part :
- PD70101
- Voltage - Input :
- 44V ~ 57V
- Voltage - Output :
- 12V