EVL170W-FTV
Manufacturer Part Number:
EVL170W-FTV
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
DEMO BOARD VIPER27 L6599A L6564
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Board Type :
Fully Populated
Current - Output :
6A, 2A, 2A
Frequency - Switching :
130kHz
Main Purpose :
Power Supply with PFC
Outputs and Type :
2, Isolated
Power - Output :
170 W
Product Status :
Active
Regulator Topology :
Flyback
Supplied Contents :
Board(s)
Utilized IC / Part :
Viper27LN, L6564, L6599A
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
5V, 12V, 24V