EVL6564-100W
- Manufacturer Part Number:
- EVL6564-100W
- Manufacturer/Brand:
- STMicroelectronics
- Part of Description:
- BOARD EVAL PFC FOR L6564D
- Manufacturer :
- STMicroelectronics
- Product Category :
- Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
- Board Type :
- Fully Populated
- Current - Output :
- Frequency - Switching :
- 40kHz
- Main Purpose :
- AC/DC, Primary Side
- Outputs and Type :
- 1, Non-Isolated
- Power - Output :
- 100 W
- Product Status :
- Active
- Regulator Topology :
- Boost
- Supplied Contents :
- Board(s)
- Utilized IC / Part :
- L6564
- Voltage - Input :
- 90 ~ 265 VAC
- Voltage - Output :
- 400V