ISL85003EVAL2Z
- Manufacturer Part Number:
- ISL85003EVAL2Z
- Manufacturer/Brand:
- Renesas Electronics America Inc
- Part of Description:
- EVAL BOARD FOR ISL85003
- Manufacturer :
- Product Category :
- Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
- Board Type :
- Fully Populated
- Current - Output :
- 3A
- Frequency - Switching :
- 500kHz
- Main Purpose :
- DC/DC, Step Down
- Outputs and Type :
- 1, Non-Isolated
- Power - Output :
- Product Status :
- Active
- Regulator Topology :
- Buck
- Supplied Contents :
- Board(s)
- Utilized IC / Part :
- ISL85003
- Voltage - Input :
- 4.5V ~ 18V
- Voltage - Output :
- 5V