UCC28600EVM-65W
- Manufacturer Part Number:
- UCC28600EVM-65W
- Manufacturer/Brand:
- Texas Instruments
- Part of Description:
- EVAL MODULE FOR UCC28600-65W
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
- Board Type :
- Fully Populated
- Current - Output :
- 3.6A
- Frequency - Switching :
- Main Purpose :
- AC/DC, Primary Side
- Outputs and Type :
- 1, Isolated
- Power - Output :
- 65 W
- Product Status :
- Active
- Regulator Topology :
- Flyback
- Supplied Contents :
- Board(s)
- Utilized IC / Part :
- UCC28600
- Voltage - Input :
- 85 ~ 265 VAC
- Voltage - Output :
- 18V