LMR16006XEVM
- Manufacturer Part Number:
- LMR16006XEVM
- Manufacturer/Brand:
- Texas Instruments
- Part of Description:
- EVAL BOARD FOR LMR16006X
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
- Board Type :
- Fully Populated
- Current - Output :
- 600mA
- Frequency - Switching :
- 700kHz
- Main Purpose :
- DC/DC, Step Down
- Outputs and Type :
- 1, Non-Isolated
- Power - Output :
- Product Status :
- Active
- Regulator Topology :
- Buck
- Supplied Contents :
- Board(s)
- Utilized IC / Part :
- LMR16006
- Voltage - Input :
- 6V ~ 60V
- Voltage - Output :
- 5V