TPSM53602EVM
- Manufacturer Part Number:
- TPSM53602EVM
- Manufacturer/Brand:
- Texas Instruments
- Part of Description:
- EVAL BOARD FOR TPSM53602
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
- Board Type :
- Fully Populated
- Current - Output :
- 2A
- Frequency - Switching :
- Main Purpose :
- DC/DC, Step Down
- Outputs and Type :
- 1, Non-Isolated
- Power - Output :
- Product Status :
- Active
- Regulator Topology :
- Buck
- Supplied Contents :
- Board(s)
- Utilized IC / Part :
- TPSM53602
- Voltage - Input :
- 3.8V ~ 36V
- Voltage - Output :
- 1.2V, 1.8V, 2.5V, 3.3V or 5V