SMD914C.3A-ED-16.000MHz
- Manufacturer Part Number:
- SMD914C.3A-ED-16.000MHz
- Manufacturer/Brand:
- General Electronic Devices
- Part of Description:
- XTAL OSC 16.0000MHZ SMD
- Manufacturer :
- General Electronic Devices
- Product Category :
- Oscillators
- Absolute Pull Range (APR) :
- Base Resonator :
- Crystal
- Current - Supply (Max) :
- 15mA
- Frequency :
- 16 MHz
- Frequency Stability :
- ±100ppm
- Function :
- Tri-State (Output Enable)
- Height - Seated (Max) :
- 0.140" (3.56mm)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Output :
- Package / Case :
- 4-SMD, J-Lead
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.551" L x 0.354" W (14.00mm x 9.00mm)
- Spread Spectrum Bandwidth :
- Type :
- MHz Crystal
- Voltage - Supply :
- 3.3V