8Q-40.000MAAQ-T
Manufacturer Part Number:
8Q-40.000MAAQ-T
Manufacturer/Brand:
TXC CORPORATION
Part of Description:
CRYSTAL 40MHZ 10PF SMD
Manufacturer :
TXC CORPORATION
Product Category :
Crystals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80 Ohms
Frequency :
40 MHz
Frequency Stability :
±30ppm
Frequency Tolerance :
±30ppm
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Load Capacitance :
10pF
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Mode :
Fundamental
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)