ECS-40-18-10X
Manufacturer Part Number:
ECS-40-18-10X
Manufacturer/Brand:
ECS Inc.
Part of Description:
CRYSTAL 4.0000MHZ 18PF TH
Manufacturer :
ECS Inc.
Product Category :
Crystals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150 Ohms
Frequency :
4 MHz
Frequency Stability :
±50ppm
Frequency Tolerance :
±50ppm
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Load Capacitance :
18pF
Mounting Type :
Through Hole
Operating Mode :
Fundamental
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C
Package / Case :
Cylindrical Can, Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" Dia x 0.413" L (3.20mm x 10.50mm)