76-IST8-10C
Manufacturer Part Number:
76-IST8-10C
Manufacturer/Brand:
NTE Electronics, Inc
Part of Description:
PVC INS SPADE TERM 8AWG 100BAG
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc
Product Category :
Spade Connectors
Color :
White
Contact Finish :
Electro-Tin
Contact Material :
Copper
Features :
Insulation :
Length - Overall :
1.142" (29.00mm)
Mounting Type :
Product Status :
Active
Stud/Tab Size :
Terminal Type :
Termination :
Crimp
Width - Outer Edges :
0.394" (10.00mm)
Wire Gauge :
8 AWG