LCMA630-20-1
Manufacturer Part Number:
LCMA630-20-1
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 630MM #M20
Product Category :
Ring Connectors
Color :
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Copper
Length - Overall :
5.157" (131.00mm)
Product Status :
Obsolete
Stud/Tab Size :
M20 Stud
Terminal Type :
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Termination :
Crimp
Thickness :
0.370" (9.40mm)
Width - Outer Edges :
2.480" (62.99mm)
Wire Gauge :
630mm²