LCMA500-16-1
Manufacturer Part Number:
LCMA500-16-1
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 500MM #M16
Product Category :
Ring Connectors
Color :
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Copper
Length - Overall :
4.724" (120.00mm)
Product Status :
Active
Stud/Tab Size :
M16 Stud
Terminal Type :
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Termination :
Crimp
Thickness :
0.350" (8.90mm)
Width - Outer Edges :
2.264" (57.51mm)
Wire Gauge :
500mm²