LCMB300-16-6
Manufacturer Part Number:
LCMB300-16-6
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 300MM #M16
Product Category :
Ring Connectors
Color :
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Copper
Length - Overall :
4.827" (122.61mm)
Product Status :
Active
Stud/Tab Size :
M16 Stud
Terminal Type :
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Termination :
Crimp
Thickness :
0.213" (5.40mm)
Width - Outer Edges :
1.673" (42.49mm)
Wire Gauge :
300mm²