LCMA240-12-X
Manufacturer Part Number:
LCMA240-12-X
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 240MM #M12
Product Category :
Ring Connectors
Color :
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Copper
Length - Overall :
3.406" (86.51mm)
Product Status :
Active
Stud/Tab Size :
M12 Stud
Terminal Type :
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Termination :
Crimp
Thickness :
0.209" (5.30mm)
Width - Outer Edges :
1.476" (37.49mm)
Wire Gauge :
240mm²