LCMA120-12-L
Manufacturer Part Number:
LCMA120-12-L
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 120MM #M12
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Ring Connectors
Color :
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Copper
Features :
Insulation :
Non-Insulated
Length - Overall :
2.559" (65.00mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Stud/Tab Size :
M12 Stud
Terminal Type :
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Termination :
Crimp
Thickness :
0.138" (3.51mm)
Width - Outer Edges :
1.083" (27.51mm)
Wire Gauge :
120mm²