LCMDX185-12-X
Manufacturer Part Number:
LCMDX185-12-X
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 185MM #M12
Product Category :
Rectangular Connectors
Length - Overall :
5.157" (131.00mm)
Product Status :
Obsolete
Stud/Tab Size :
M12 Stud
Tab Thickness :
0.209" (5.31mm)
Terminal Style :
Two Stud Holes
Terminal Type :
Ring, Tubular
Termination :
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges :
1.476" (37.49mm)
Wire Gauge :
185mm²