LCMD70-10-X
Manufacturer Part Number:
LCMD70-10-X
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 70MM #M10
Product Category :
Rectangular Connectors
Length - Overall :
3.858" (98.00mm)
Product Status :
Obsolete
Stud/Tab Size :
M10 Stud
Tab Thickness :
0.112" (2.85mm)
Terminal Style :
Two Stud Holes
Terminal Type :
Ring, Tubular
Termination :
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges :
0.819" (20.80mm)
Wire Gauge :
70mm²