LCMD70-00-X
Manufacturer Part Number:
LCMD70-00-X
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 70MM
Product Category :
Rectangular Connectors
Length - Overall :
3.858" (98.00mm)
Product Status :
Obsolete
Stud/Tab Size :
Tab Thickness :
0.110" (2.79mm)
Terminal Style :
No Stud Hole
Terminal Type :
Ring, Tubular
Termination :
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges :
0.819" (20.80mm)
Wire Gauge :
70mm²