LCMD630-00-1
Manufacturer Part Number:
LCMD630-00-1
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 630MM
Product Category :
Rectangular Connectors
Length - Overall :
6.909" (175.49mm)
Product Status :
Obsolete
Stud/Tab Size :
Tab Thickness :
0.370" (9.40mm)
Terminal Style :
No Stud Hole
Terminal Type :
Ring, Tubular
Termination :
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges :
2.480" (62.99mm)
Wire Gauge :
630mm²