LCMD500-00-1
Manufacturer Part Number:
LCMD500-00-1
Manufacturer/Brand:
Panduit Corp
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 500MM
Manufacturer :
Panduit Corp
Product Category :
Rectangular Connectors
Color :
Features :
Insulation :
Non-Insulated
Length - Overall :
6.476" (164.49mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Obsolete
Stud/Tab Size :
Tab Thickness :
0.350" (8.89mm)
Terminal Style :
No Stud Hole
Terminal Type :
Ring, Tubular
Termination :
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges :
2.264" (57.51mm)
Wire Gauge :
500mm²